معرفی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان


 

مقدمه

دانشجو،‌ عنصری است نخبه، شاداب، فعّال، خلّاق و نقش آفرین، با توانایی ایجادحرکت و بالندگی در جامعه؛ که اگر زمینه و بستر مناسب آموزشی، پژوهشی و تربیتی برایاو فراهم شود، بدون شک از تأثیر گذاری مضاعفی برخوردار خواهد شد. نظام آموزشیدانشگاهی ما بدلیل تمرکز بر رشد علمی و کم توجهی به مسائل زیر بنایی معرفتی وتربیتی، نتوانسته نیازهای دانشجویان را در حوزه های پیش گفته برآورده سازد. از اینرو دانشجویان در پی یافتن محلی برای جبران این خلأ هستند.

معرفی اجمالی

حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان که از سال 1377 در مراکز بزرگ دانشگاهی تهران و استانهای مختلف کشور فعالیت می‌کند، بر آن است که علاوه بر ایجاد محیطی علمی و پژوهشی، فضایی سرشار از ایمان، اخلاص، نشاط و پویایی را به وجود آورد تا زمینه حرکت به سوی تعالی و تکامل و بالندگی فراهم شود.

دین پژوهان حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان در 6 ترم تحصیلی، در مجموع قریب به 70 واحد درسی را با عناوینی چون ترجمه ومفاهیمقرآنکریم، کلام اسلامی و اعتقادات با رویکرد جدید کلامی، فقه و احکام اسلامی، معارف قرآن، جریان شناسی، تاریخ تحلیلی سیاسی اسلامو سیره معصومین علیهم السلام و اخلاقاسلامی نزد اساتید متخلق حوزه و دانشگاه در محیطی سرشار از صفا و معنویت، می گذرانند و در کنار آنها با دروس پایه برای ورود به معارف مکتب اهل البیت علیهم السلام مانند صرف، نحو، منطق، اصول فقه آشنا می‌شوند.

انجام فعالیت های پژوهشی، برگزاری اردوهای زیارتی و سیاحتی، طرح تدبر در قرآن، برگزاری مراسم معنوی و روضه سید الشهداء علیه السلام از برنامه های دیگر این حوزه می باشد.

اصول فعالیت حوزه دانشجویی

- جذب نخبگان: انتخاب دانشجویان با استعداد از نظر اخلاقی و علمی، اصلی ترین ملاکپذیرش دین پژوهان در این مركز است. تلاش بر این است كه فضای معنوی و دینی، توأم بانشاط علمی باشد.

- آموزش دین بر اساس تعالیم مکتب اهل بیت علیهم السلام در حدکارشناسی و آشنایی عمیق؛ كه دین پژوهان این مرکز بتوانند در برابر شبهات و فتنه‌هامصون بمانند.

- تقویت ایمان و غیرت دینی: رشد اخلاق اسلامی و تهذیب نفس ازراههایی مانند ایجاد فضای سالم اعتقــادی، اخـــلاقی، ارائــه آمـوزه‌هـا والگـوهای علمی

 - اصلاح و ارتقاء مستمرّ و توسعه برنامه‌ها و محتوای آموزشی‌، پژوهش محـور كــردن آمـوزش‌ها، كارآمد كردن برنامه‌ها و دروس، تأسیس دوره هایآموزشی جدید در راستای اهداف و بر اساس نیاز سنجی از جامعه.

- تقدم كیفیتبر كـمـیت بـرون داده‌ها: تـنظـیم و تقویت مستمر ارتباط با سایر مراكز علمی، بهویژه مراكز هم سو.

بخشهایی از آیین نامه آموزشی

(تذکر: جهت اطلاع کامل از مفاد آیین نامه آموزشی و اجرایی به نشانی hodat.ir مراجعه فرمایید)

شرایط پذيرش :

ماده 1 :شرايط ورود به حوزه به شرح ذيل است:

الف) شرايط عمومي:

1. متدين به دين مبين اسلام و مذهب شيعه اثني عشري

2. اعتقاد به نظام جمهوري اسلامي و التزام عملي به قانون اساسي و اصل ولايت مطلقه فقيه

3. سپردن تعهد اخلاقي جهت حضور منظم در برنامه‌ها و كلاسهاي آموزشي

4. عدم سوء سابقه فكري، سياسي و اخلاقي در طول دوران تحصيل در دانشگاه

ب) شرايط اختصاصي:

5.اشتغال به تحصيل در مقطع کارشناسی به بالا در يكي از مراكز آموزش عالي مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و يا فارغ‌التحصيل از این مراکز.

6. توانايي گذراندن دروس دانشگاه و حوزه بطور همزمان.

7. حداکثر سن برای شاغلین به تحصیل در دوره کارشناسی، 25 سال، کارشناسی ارشد، 28 سال، دکتری و بالاتر، همچنین فراغت یافتگان از تحصیل، 35 سال.

تبصره: اساتید دانشگاه که جهت گذراندن دوره‌ها به حوزه مراجعه می‌نمایند، از این قانون مستثنی هستند.

ماده 2: تحصيل در حوزه بصورت حضوري و مجازي مي‌باشد.

تبصره: آيين نامه اجرايي دوره‌هاي مجازي بصورت مستقل اعلام خواهد شد.

ثبت نام:

ماده 3 : مراحل ثبت نام در حوزه بصورت ذيل خواهد بود:

1. ثبت نام اينترنتي اوليه توسط داوطلب در وب ‌سايت حوزه

 2. شركت در كارگاه‌هاي توجيهي كه از طرف هر مرکز در نظر گرفته مي‌شود

3. موفقیت در آزمون ورودی

4. شركت در مصاحبه حضوري

 5. ارائه مدارک لازم و هزينه ها

ماده 4 : مدارك لازم براي ثبت نام:

رديف

نوع مدرك

تعداد

رديف

نوع مدرك

تعداد

1

تكميل فرم ثبت نام اينترنتي

-

3

كپي صفحه اول و دوم شناسنامه

1

2

عكس جديد

3

4

كپي كارت دانشجويي

1

تبصره 1 : هنگام ارائه مدارك، وجود اصل كارت دانشجويي الزامي است.

تبصره 2 : پذیرفته شدگان آزمون سراسری و یا آزاد می توانند پس از اشتغال به تحصیل در دانشگاه کپی کارت دانشجویی خود را ارائه نمایند.

تبصره 3 : در صورت عدم احراز پاره‌اي از شرايط مذكور و وجود امتيازاتي كه حاكي از صلاحيت عمومي فرد براي تحصيل در حوزه باشد، پذيرش ايشان با تصميم مدير حوزه امكان‌پذير مي‌باشد.

تبصره 4 : در صورتي كه پس از پذيرش و آغاز به تحصيل، مشخص گردد كه داوطلب فاقد پاره‌اي از شرايط مندرج در اين آيين‌نامه بوده است، مدير مرکز در تصميم‌گيري راجع به ادامه تحصيل يا قطع آن آزاد است.

تبصره 5 : تحصيل در حوزه براي برادران، معافيت از خدمت وظيفه را نخواهد داشت.

ارزشیابی تحصيلي:

ماده 15 :یکی از معيارهای ارزيابي پيشرفت دين‌پژوهان، نمره نهايي درس است که بصورت عددي، بين صفر تا بيست و با توجه به ملاكهاي ذيل صورت مي‌گيرد:

1. نمره ارزیابی کلاسی شامل: آزمونهای کلاسی، تحقيق كتابخانه‌اي، ميزان حضور، مشاركت و فعاليت در كلاس و انجام تكاليف درسي،كه در اين بخش، مدیر مرکز، مرجع ارزيابي است.

2. نمره آزمونهاي ستاد مرکزی: شرح این دو ملاک در ماده 17 و ماده 18 آیین نامه ذکر شده است.

تبصره 1 : نمرات ارزشيابي کلاسی دين‌پژوهان در فرم شماره 8 ثبت و به معاونت آموزش ارسال مي‌گردد.

تسهیلات و مزایا

ماده 33 : به دین پژوهان پس از گذراندن تمامی دروس، گواهي پايان دوره اعطا خواهد شد.

ماده 34 : تحصيل در دوره‌های اين حوزه به صورت رايگان مي باشد.

تبصره: مدیران محترم هریک از واحدها می‌توانند جهت پذیرایی از دین پژوهان، تهیه‌ی غذای آنان و یا انجام اردوها و خرید کتب مورد نیاز دین پژوهان مبلغی را از آنان دریافت کنند.

ماده 35 : دین پژوهان دوره حضوري علاوه بر مزاياي فوق از امکانات اطلاع رساني، از قبيل فضاي کتابخانه وامکانات ديگر برخوردار خواهند بود. ( در صورت امكان )

ماده36: دانشجویان دوره کارشناسی، در صورتی که کلیه واحدهای درسی حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان را بگذرانند، از گذراندن کلیّه دروس معارف اسلامی در تمامی دانشگاهها معاف خواهند شد. شرح معادل سازی در فصل مربوطه ذکر شده است. (شرح این مورد در بخش مربوط به معادل سازی ذکر شده است)

 

 

 

 

 

   

 

 
 

 
  • دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان
  • ایران - کرمان - رفسنجان - صندوق پستی 518
  • رفسنجان - میدان امام خمینی- دانشگاه ولیعصر(عج)
  • شماره تماس 3202307 - 391(0) - 98+
  • شماره تلفکس 3202294 - 391(0) - 98+