دکتر  حسن فاتحی  مرج : امیدوارم که بتوانم طرح جامع مناسبی برای دانشکده  فراهم کنم   / 12 اسفند 1391


فرشادکشتکار رابط خبری روابط عمومی در دانشکده فنی ومهندسی در نخستین روزهای دهه اول آخرین ماه از سال 91 به سراغ آقای دکتر  حسن فاتحی  مرج رییس دانشکده فنی ومهندسی رفت وبا  طرح سوالاتی نظرات ایشان را در زمینه های گوناگون جویا شد که  ضمن آرزوی موفقیت برای رییس ودیگر اعضای  هیات علمی این دانشکده توجه شمارا به متن این مصاحبه جلب می نماییم.

 

 

 

 

سلام علیکم

سوال: تحصیلات؟ مکان؟ معدل؟

پاسخ: دیپلم ریاضی فیزیک، دبیرستان نمونه سید کمال­الدین موسوی کرمان، تاریخ اخذ: خرداد 1373، معدل: 60/17

 کارشناسی مهندسی برق الکترونیک، دانشگاه فردوسی مشهد، تاریخ اخذ: تیر 1377، معدل: 19/17

کارشناسی ارشد مهندسی برق کنترل، دانشگاه فردوسی مشهد، تاریخ اخذ: دی 1379، معدل: 13/17

دکترای مهندسی برق کنترل، دانشگاه فردوسی مشهد. ورودی مهر1384، تاریخ اخذ: آذر 1388، معدل دروس: 79/18

سوال: خانواده؟ ازدواج (سال)؟

پاسخ: متولد 1354 در روستای مرج شهربابک در یک خانواده پرجمعیت، شغل پدر: کارگر (قسمت کشاورزی شهرداری سرچشمه)، ازدواج در آبان 81، صاحب یک فرزند دختر 7 ساله.

سوال: دروس افتاده؟

پاسخ: هیچ درسی نبافتاده‏ام.

سوال: ورزش می کنید؟ فوتبال نگاه می‏کنید؟ طرفدار کدام تیم داخلی و خارجی؟

پاسخ: تا سن حدود 30 سال چندان ورزش نمی کردم. اما بعد از آن کمابیش ورزش می کنم، در حال حاضر باشگاه ورزش رزمی می‏روم و تقریبا هفته‏ای یک بار استخر و بعضی جمعه‏ها هم کوه می‏روم. فوتبال نگاه نمی‏کنم و طرفدار هیچ تیمی نیستم. دوست دارم ورزش سالم جهت سلامتی تمامی افراد جامعه فراگیر شود.

سوال: کارها و فعالیت‏های پژوهشی در دوره دانشجویی خود و در سال‏های تدریس؟

پاسخ: تقریبا تمامی کارهای پژوهشی دوره دانشجویی مرتبط با تز دکتری بود. پس از آن با توجه به اینکه دانشجوی تحصیلات تکمیلی نداشتم و سمت اجرایی داشتم فعالیت پژوهشی زیادی نداشتم و آنچه انجام دادم در سامانه پژوهشی دانشگاه موجود است که شامل چند مقاله کنفرانسی و یک مقاله علمی پژوهشی مشترک می‏باشد.

سوال: دستاوردهای پژوهشی و علمی دانشگاه و مخصوصا دانشکده فنی؟

پاسخ: از نظر مقالات و مانند آن دستاوردهای پژوهشی دانشگاه با توجه به اینکه جزو دانشگاه‏های بزرگ کشور نیست، خوب است و دانشکده فنی نیز با توجه به نوپا بودن نسبت به بقیه دانشکده‏های دانشگاه در وضعیت خوبی است. اما اینجانب امیدوارم که پروژه‏ها و طرح‏های عملی که مشکلات کشور را حل می‏کنند انجام شوند.

سوال: چرا ریاست دانشکده را قبول کردید؟

پاسخ: چندان تمایل نداشتم و به نظر خودم چندان مناسب هم نیستم اما شرایط به گونه‏ای بود که لازم بود قبول کنم. با توجه به اینکه تعداد هیات علمی دانشکده بیشتر شده و درحال افزایش است امیدوارم بعد از من دانشکده رییس بهتری داشته باشد.

سوال: برخورد دانشجوها را نسبت به سالهای گذشته چطور ارزیابی می‏کنید؟

پاسخ: سه سال بیشتر نیست که در این دانشگاهم و برخورد دنشجویان در مجموع رضایت‏بخش بوده و به نظرم مقداری بهتر نیز شده است زیرا اخیرا مواردی که دانشجویان برخورد نامناسب با اساتید داشته‏باشند ندیدم.

سوال: چرا به این مقدار قانون‏مند هستید؟

پاسخ: به نظر اینجانب لازمه زندگی اجتماعی پیروی از قانون است و در جایی که گروهی از انسانها قرار دارند وجود قانون حتی اگر آن قانون اشکالاتی داشته باشد و به مذاق همگان خوش نیاید بهتر از بی‏قانونی است. در بسیاری از موارد با این‏حال که بر قانون موجود نقد دارم اما تبعیت می‏کنم زیرا در مجموع به نفع عموم است.

سوال: نظرتون در مورد برداشتن کنکور کارشناسی چیست؟ به نظر شما ادغام کنکور دانشگاه آزاد و سراسری کار خوبی است؟ (چه معنایی دارد؟)

پاسخ: برداشتن کنکور خوب نیست زیرا هنوز شرایط آن فراهم نیست به خصوص از نظر فرهنگی، یعنی هنوز خیلی‏ها فکر می‏کنند که حتما باید درس خواند و مدرک گرفت. اگر هم روزی قرار شود کنکور برداشته شود لازم است حداقل چهار سال قبل به طور رسمی و قطعی اعلام شود. ادغام کنکور دانشگاه‏ها بد نیست با توجه به اینکه تعداد رشته قابل انتخاب زیاد است و درصورت انصراف از تحصیل غیر از دوره روزانه، فرد می‏تواند در صورت قبولی سال بعد وارد دانشگاه دیگر شود. اما لازم است در معادل‏سازی دروس قوانین سخت گیرانه باشند تا کسی از این طریق در دانشگاه آزاد درس نخواند و مدرک دولتی بگیرد.

سوال: اهل موسیقی هستید؟

پاسخ: گاهی موسیقی سنتی گوش می‏کنم. در ابتدای دوره کارشناسی ارشد کمی نی‏نوازی را یاد گرفتم که به دلیل عدم تکرار فراموش کردم. یک نی در خانه دارم که منتظر است فرصتی پیدا کنم برش دارم ببرمش کلاس!

سوال: ثبت اختراع؟

پاسخ: نداشته ام.

سوال: کدامیک از اساتید دانشگاه را از دوره‏های تحصیل خود می‏شناسید؟

پاسخ: از اعضای هیات علمی دانشگاه، آقایان سید مجتبی صباغ جعفری و مجتبی رحیمی را از دوره دبیرستان می‏شناسم و آقایان سید یحیی میرافضلی و مسعود کریمپور را از دوره دکترا.

سوال: نظرتون در مورد ازدواج زود هنگام و مخصوصاً در دوره دانشجویی چیست؟ شما خودتان چرا زود ازدواج کردید؟

پاسخ: به طور کلی ازدواج در سنین اول جوانی اگر شرایطش فراهم باشد بهتر است و دانشجو بودن هم منعی برای آن نیست. البته از جمله شرایطش این است که مرد مقداری درامد داشته باشد. من زود ازدواج نکردم اما قبل از شروع دوره دکتری ازدواج کردم و در امتحانات ترم اول خداوند به من فرزند عطا کرد که در طول ترم دوم شبها هر نیم ساعت یکبار گریه می‏کرد. البته همیشه مشکلات خیر اند اگر چه ما سر آن‏را ندانیم.

سوال: اهل سیاست هستید؟

پاسخ: خیر عملا کار سیاسی انجام نمی‏دهم اما در مورد برخی مسایل سیاسی نظر دارم که البته مناسب نیست انسان نظرات خود را در جایی که باعث بهبود نمی‏شوند بیان کند.

سوال: وضعیت کنونی کشور را چگونه ارزیابی می‏کنید؟ دانشگاهیان در مورد وضعیت کشور چه وظیفه‏ای دارند؟

پاسخ: وضعیت کنونی کشور با اول انقلاب تا کنون تفاوت اساسی ندارد. شکل جنگ عوض شده اما در اصل همان است. وظیفه دانشگاهیان و بلکه همه افراد این است که کشور را از نظر اقتصادی تقویت کنند و از وابستگی در آورند. البته لازم است همه تلاش کنند به خصوص مسوولین محترم متوجه باشند و اختلاف‏ها و خودخواهی‏ها را کنار بگذارند و زمینه مناسب‏ را فراهم کنند به گونه‏ای که هر کس در جهت تولید می‏کوشد بیشتر درامد و رفاه داشته باشد و با مفاسد اقتصادی نیز برخورد شود. برای مسلمانان خیلی بد است که برخی کشورهای کوچک غیر مسلمان از لحاظ اقتصادی قوی‏تر از کشورهای اسلامی باشند.

سوال: آیا تجربه سفرهای خارجی داشته‏اید؟

پاسخ: جهت علم آموزی خیر. یک بار به سوریه رفته‏ام که جنبه زیارتی داشته.

سوال: تکه کلام خاصی دارید؟

پاسخ: حتما دارم اما خیلی توجه ندارم. ضمنا فکر می‏کنم تکه کلامهایم عوض هم می‏شوند. احتمالا یکی از آنها "موفق باشید" است.

سوال: شما به عنوان رییس دانشکده فنی چرا به سرعت پایین سایت رسیدگی نمی‏کنید؟

پاسخ: سرعت پایین اینترت مشکلی سراسری است و به طور کلی در اغلب دانشگاه‏ها و دیگر مراکز کشور وجود دارد. البته برخی دانشگاه‏ها سرعت بیشتری دارند و مهمتر اینکه وجود عیب در دیگر مکان‏ها دلیل بر پذیرش وجود عیب در دانشگاه ما نیست و همچنین به دلیل اینکه ممکن است برخی سوء استفاده کنند نباید همه را محدود کرد. بنده هم در این زمینه انتقاد دارم و ان شا الله بیان خواهم کرد.

سوال: برنامه‏هایی که در زمانی که ریاست دانشکده بودید انجام دادید؟ و برنامه‏های آیندتون؟

پاسخ: از آنجا که متاسفانه سیستم مناسبی در قسمتهای مختلف دانشگاه وجود ندارد بیشتر تلاشهای بنده و دیگر افراد مسوول صرف پی‏گیری نیازهای ضروری می‏شود و چندان برنامه‏ریزی به خصوص به صورت دراز مدت انجام نمی‏شود. امیدوارم که بتوانم طرح جامع مناسبی برای دانشکده  در آینده نزدیک فراهم کنم. مقداری در این زمینه کار شده و به خصوص جهت تکمیل طرح اولیه از دیگر قسمتها کمک خواسته شده که ان شا الله جواب دهد.

        

 

   

 

 
 

 
  • دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان
  • ایران - کرمان - رفسنجان - صندوق پستی 518
  • رفسنجان - میدان امام خمینی- دانشگاه ولیعصر(عج)
  • شماره تماس 3202307 - 391(0) - 98+
  • شماره تلفکس 3202294 - 391(0) - 98+